تحولات موثر بازار آهن و فولاد در هفته‌ی منتهی به 7 آبان 1400

تحولات موثر بازار آهن و فولاد در هفته‌ی منتهی به 7 آبان 1400

1400/08/26
منتشر شده توسط : مدیر سایت

پیش‌بینی چشم‌انداز بازار فولاد

به گزارش فولاد فراطرح، در هفته منتهی به ۷ آبان، برای دومین هفته متوالی شاهد افزایش محسوس قیمت‌ها در بازار آهن بودیم. قیمت میلگرد در بازار به‌طور متوسط حدود ۶۵۰ تومان به ازای هر کیلو، معادل ۴ درصد افزایش یافت و قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۱۶۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۱۶۲۰۰ تومان و سقف آن به حدود ۱۷۳۰۰ به ازای هر کیلو رسید.

در دو هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار، ۱۲۵۰ تومان به ازای هر کیلو، معادل ۸ درصد افزایش یافت.

از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته، قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۳۸۹۵ تومان به ازای هر کیلو معادل ۳۰ درصد افزایش یافته است.

در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۴۶۷۲ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، ۱۵۹۹۲ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون در معاملات ۲۸ مهرماه، افزایش ۴۵۲ تومانی به ازای هر کیلو، معادل ۳.۱ درصدی را تجربه کرد.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۳۵۰۷ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۴۷۲۲ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در عرضه ۲۷ مهر، ۴۳۴ تومان به ازای هر کیلو یا ۳.۳ درصد افزایش یافت.

مارجین قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۳۰ مهر ۸.۸ درصد بود، در هفته گذشته به ۸.۶ درصد رسید که تغییر چندانی را نشان نمی‌دهد. هفته گذشته در بورس کالا، ۸۰ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۸۵ درصد حجم عرضه‌ شده شمش مشتری داشت. در دو هفته گذشته در بورس کالا تقاضای بسیار خوبی برای خرید میلگرد و شمش وجود داشته است. 

در هفته گذشته در بازارهای جهانی فولاد شاهد روندهای مختلفی بودیم. قیمت ورق گرم و سرد در بازارهای اروپایی افزایش قابل توجهی پیدا کرد. از سوی دیگر، در بازار چین شاهد کاهش تقاضا بودیم و قیمت شمش و میلگرد در بازار این کشور کاهش یافت. کاهش تقاضا در چین، قیمت شمش صادراتی منطقه CIS را کاهش داد و به ۶۵۵ دلار به ازای هر تن رساند. از سوی دیگر اما قیمت میلگرد صادراتی CIS رشد ۹.۵۱ درصدی را تجربه کرد و به ۷۷۰ تا ۷۸۵ دلار به ازای هر تن رسید.    

به گزارش متال بولتن، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران در هفته گذشته ثابت و ۶۴۵ تا ۶۵۰ دلار به ازای هر تن بود. قیمت تختال صادراتی ایران هم هفته گذشته ثابت و ۶۵۸.۵ تا ۶۶۲ دلار به ازای هر تن بود.

در هفته گذشته شاهد افزایش ۲۰۰ تومانی نرخ دلار در معاملات نقدی بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۲۷۴۰۰ تومان به ۲۷۶۰۰ تومان رسید. علی‌رغم رشد خزنده نزخ کالاها، قیمت ارز در هفته‌های اخیر دارای ثبات نسبی بوده است. 

پیش‌بینی می‌شود که پس از دو هفته رشد محسوس قیمت‌ها در هفته پیش رو بیشتر شاهد ثبات در بازار آهن توأم با نوسانات جزئی باشیم. البته در بلندمدت سیاست دولت چین مبنی بر کاهش تولید فولاد، احتمالاً قیمت محصولات فولادی را افزایش خواهد داد و همزمان باعث کنترل قیمت سنگ آهن خواهد شد. قیمت‌های داخلی هم که همواره با درصدی اختلاف از قیمتهای جهانی تبعیت کرده است. قیمت بالای قراضه و شمش در بازار داخلی، به نوعی مهر تأییدی بر قیمتهای فعلی آهن آلات در بازار داخلی است و از سوی دیگر نگرانی‌های جدی در مورد تامین گاز صنایع در زمستان وجود دارد. نظرات کاربران

هیچ نظری برای نمایش وجود ندارد

نظر خود را وارد کنید