تحولات موثر بازار آهن و فولاد در هفته‌ی منتهی به 25 شهریور 1401

تحولات موثر بازار آهن و فولاد در هفته‌ی منتهی به 25 شهریور 1401

1401/06/27
منتشر شده توسط : مدیر سایت

پیش‌بینی چشم‌انداز بازار فولاد

به گزارش فراطرح فولاد، در هفته منتهی به ۲۵ شهریور شاهد افزایش قیمتها در بازار آهن بودیم. هفته گذشته در مجموع قیمت میانگین میلگرد آجدار در بازار، ۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۲.۶ درصد افزایش یافت و قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۳۲ (تحویل درب کارخانه) به‌طور میانگین به حدود ۱۵۸۷۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. کف قیمت میلگرد در بازار در پایان هفته گذشته به حدود ۱۵۳۰۰ تومان و سقف آن به حدود ۱۶۷۷۵ تومان به ازای هر کیلو رسید.

از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته قیمت میلگرد آجدار سایز ۱۴ تا ۳۲ در بازار به‌طور میانگین ۱۶۸۰ تومان به ازای هر کیلو معادل ۹.۶ درصد کاهش یافته است.

در هفته گذشته، معاملات میلگرد در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۴۲۵۳ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، ۱۵۵۳۵ تومان به ازای هر کیلو با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، انجام شد. قیمت میانگین موزون میلگرد در مقایسه با قیمت میانگین موزون معاملات ۱۶ شهریور ۱۴۰۱، افزایش ۱۳۸ تومانی به ازای هر کیلو معادل ۰.۹۷ درصدی را تجربه کرد.

در هفته گذشته، شمش فولادی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۱۲۵۶۲ تومان به ازای هر کیلو بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده (۱۳۶۹۲ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) معامله شد که این قیمت در مقایسه با قیمت میانگین شمش در ۱۴ شهریور، ۲۰۱ تومان به ازای هر کیلو یا ۱.۶۲ درصد افزایش یافت.

مارجین قیمتی بین میلگرد و شمش فولادی در بورس کالا که در هفته منتهی به ۱۸ شهریور ۱۴.۲ درصد بود، در هفته گذشته به ۱۳.۵ درصد رسید. هفته گذشته در بورس کالا، ۴۶ درصد حجم عرضه‌ شده میلگرد و ۸۴ درصد حجم عرضه شده شمش مشتری داشت. در هفته گذشته، تقاضا برای میلگرد و شمش در بورس کالا بهبود یافت و پیش‌بینی می‌شود در هفته پیش رو نیز شاهد بهبود نسبی تقاضا برای عرضه‌های شمش و مقاطع در بورس کالا باشیم.

در هفته گذشته در مجموع شاهد افزایش ۱۳۵۰ تومانی نرخ دلار در معاملات نقدی بازار آزاد بودیم و قیمت دلار از ۳۰۲۵۰ تومان به ۳۱۶۰۰ تومان رسید. در هفته گذشته نرخ دلار در بازار آزاد، بیشترین افزایش قیمت هفتگی را از اواخر اردیبهشت سال جاری تاکنون تجربه کرد. آخرین نرخ فروش دلار در سامانه نیما نیز ۲۶۹۹۹ تومان بوده است و در هفته گذشته نرخ دلار نیمایی ۹۸ تومان افزایش یافت.

برای بازار داخلی فولاد پیش‌بینی می‌شود که در هفته پیش رو شاهد افزایش نسبی قیمتها باشیم. وضعیت صبر و انتظار برای مشخص شدن نتیجه مذاکرات برجامی باعث شده بود تا در ماه‌های اخیر حباب منفی در بازار فولاد ایجاد شود. حالا با توجه به اظهارات مقامات اروپایی و آمریکایی، تقریباً مشخص شده که در کوتاه مدت و پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، احیای برجام محتمل نیست و این امر باعث خواهد شد تا بازار فولاد از وضعیت سردرگمی و بلاتکلیفی خارج شود. این روند از هفته گذشته آغاز شده است و انتظار می‌رود بازار فولاد تقریباً پا به پای بازار ارز حرکت کند. در هفته گذشته، شاهد بالاترین رشد هفتگی نرخ ارز در بازار آزاد از اواخر اردیبهشت امسال تاکنون بودیم. همچنین با توجه به فرمول قیمتهای پایه بورس کالا، در هفته پیش رو قیمت پایه عرضه شمش و مقاطع افزایش جزئی خواهد داشت. البته قیمت محصولات فولادی در بازارهای صادراتی وضعیت مناسبی ندارد و این امر به‌عنوان یک عامل می‌تواند رشد قیمتها در بازار داخلی را تا حدی تعدیل کند.نظرات کاربران

هیچ نظری برای نمایش وجود ندارد

نظر خود را وارد کنید